Zpátky do lavic 2015

Poslední listopadový víkend patřil na Přírodovědecké fakultě JU již tradičně přednáškovému víkendu pro středoškolské pedagogy s názvem Zpátky do lavic.

Letošní ročník byl speciální především díky tomu, že účastníci od nás obdrželi široké spektrum materiálů, které jsme pro ně v uplynulém roce a půl připravovali v rámci celouniverzitního projektu scienceZOOM2. Byly pro ně vytvořeny badatelsky orientované úlohy, prezentace na zajímavá témata, doplněné pracovními listy příp. návody na praktická cvičení. Každý z dvaceti účastníků také dostal několik sad trvalých prepará z oblasti entomologie, parazitologie a algologie, které mohou snadno využít ve své vlastní výuce. Zejména preparáty byly učiteli přijaty s nadšením, neboť jsou pro školy zpravidla špatně dostupné.

Samotný program víkendu byl složen ze sedmi přednášek, z nichž se většina týkala právě témat obsažených ve vytvořených materiálech (např. Jak číst stromy života, Nový pohled na systematiku řas, Člověk člověku netopýrem), které doplnila přednáška s názvem Proč je imunitní systém sobecký? představující aktuální výzkum jedné z laboratoří Katedry molekulární biologie.