Proběhla slavnostní imatrikulace Dětské univerzity JU

Dne 15. 10. 2016 složilo na sedm desítek dětí slavnostní imatrikulační slib
Proběhla slavnostní imatrikulace Dětské univerzity JU

titulek obrázku

První ročník Dětské univerzity JU byl slavnostně zahájen v sobotu 15. října od 10h v aule Pedagogické fakulty JU. Do prvního ročníku se zapsalo sedm desítek dětí, které budou v zimním semestru navštěvovat Pedagogickou fakultu, Zdravotně sociální fakultu nebo Fakultu rybářství a ochrany vod.Slavnostní imatrikulace měla velmi milou a veselou atmosféru. Důstojný, ale zároveň velmi přátelský průběh připomínal některým účastníkům prostředí, které znají z filmů, jejichž hrdinou je Harry Potter.

Laskavé byly i projevy – v úvodu k dětem promluvil děkan Pedagogické fakulty JU Mgr. Michal Vančura, Ph.D., který děti vyzval, aby se nestyděly a byly zvídavé. Žádná vaše otázka není hloupá,” ubezpečil je. Připustil, že někdy se dospělí chytají za hlavu, když se děti moc ptají – ale na Dětské univerzitě to neplatí. Tady se všichni na vaše otázky těší, zvláště na ty, na které neznáme odpověď,” slíbil a požádal děti, aby mezi sebou spolupracovaly a pomáhaly si navzájem.

Za ZSF JU promluvil k malým studentům proděkan pro akademické záležitosti Mgr. et Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D., který vyjádřil radost, že si děti vybraly právě lekce na naší fakultě. Zdůraznil, že lidské zdraví je velmi cenné – třebaže na to člověk přijde spíš v pozdějším věku, protože v dětství většinou vnímá zdraví jako něco samozřejmého. „Možná vám lekce od Zdravotně sociální fakulty pomohou vidět život a zdraví jako velký a vzácný dar, který není samozřejmý. Dozvíte se, jak jej chránit a třeba i zachránit,“ nastínil. Děti se během studia na DUJU naučí poskytovat první pomoc, podívají se dovnitř sanitky, vyzkouší si, jak se odebírá krev – ta samozřejmě nebude opravdová, protože tato škola bude hrou. „Hra k dětskému věku patří a je moc důležitá. Ovšem co děláme ve hře jenom jako, možná budeme jednou dělat doopravdy. Třeba se někteří z vás rozhodnou v budoucnu stát se lékaři, sestrami, či záchranáři, a možná se pak s některými setkáme na Zdravotně sociální fakultě … Když vám na konci této hry zůstane pocit, že být zdravý je vážně super věc, bude to nejdůležitější,“ uvedl proděkan Doskočil.

Malým studentům přejeme úspěšné studium na JIhočeské univerzitě.