Překladatelem knihy Volary a Volarští student Univerzity třetího věku ZSF JU

VOLARY A VOLARŠTÍ

Rudolf Kubitschek, Valentin Schmidt (1921), Paul Praxl (1972)

Z německého originálu přeložil Helmut Wagner

V roce 2015 vydalo Město Volary

Vydání 1000 kusů

Tisk: Tiskárna Černý, s.r.o.

ISBN 978-80-260-09083-0

Kniha „Walleren und Wallerer“, jedno z nejkrásnějších německých místopisných děl, vyšla v roce 1921 jako čtvrtý díl řady „Bőhmerwälder Dorfbücher“. Autorem byl tehdy mladý doktor filozofie a pozdější gymnaziální profesor, znalec dialektů a národopisec Šumavy Rudolf Kubitschek a jihočeský badatel historie Valentin Schmidt.

Od vydání knihy do jejího nového zpracování (Praxl,1971), v němž nezůstala jediná věta bez kontroly a bylo přihlíženo k mnoha rozptýleným listinám a spisům, bohaté starší a novější literatuře a do dnešní doby nepřerušené ústní tradici, uplynulo půl století. Archivní nálezy a moderní způsob komparativní historie osidlování přinesly nové poznatky o původu obce a s tím spojenou interpretaci jejího názvu a umožnily vysledovat život a práci mnoha rodin od 16. století do dnešní doby.

Paul Praxl, volarský rodák, historik a archivář z bavorského Waldkirchenu, a dodnes publikující badatel věnoval knihu, jakou dosud nemá žádná jiná obec na Šumavě, Volarům a Volarským. Díky spolupráci s renomovanými badateli Zlaté stezky v Prachaticích dal souhlas s poznámkami, doplňky a úpravami v původním textu k překladu knihy do češtiny.

Knihu „Volary a Volarští„ přeložil Helmut Wagner, student oboru historie „Zlatá stezka“ Univerzity třetího věku Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jeho vytříbená jazyková vybavenost, hluboký zájem o historii a píle s odbornou supervizí textu garanta badatelského studijního oboru a důvěrného znalce Zlaté stezky PhDr. Františka Kubů z Prachatického muzea byly zárukou kvalitního českého překladu. Úsilí starostky Města Volary Mgr. Martiny Pospíšilové přiblížit dějiny Volar, starobylého soumarského sídliště na Zlaté stezce českým čtenářům a v neposlední řadě finanční dar Městských lesů Volary, umožnily publikaci vydat.

Po slavnostním křtu byla kniha s účastí jejích tvůrců slavnostně Městu Volary a Volarským předána.

Helmut Wagner, (zleva) a Michael Sellner, německý spisovatel při obhajobě závěrečných prací Univerzity třetího věku Zdravotně sociální fakulty JU