Léčivé rostliny

Zveme Vás na populárně naučnou přednášku 14. 12. 2018 na Zdravotně sociální fakultu

PROGRAM
13:00–13:25 Historie využití LAKR v minulosti a dnes,
Byliny pěstované u nás
Ing. Jan Tauchen, Ph.D.

Léčivé rostliny byly našimi předky využívány odnepaměti. S rozvojem chemie v 19. století se lidé začali více zajímat o izolaci jednotlivých látek a přípravu těch nových, syntetických. Tento trend umožnil vznik farmaceutického průmyslu a na využití rostlin v léčbě se, zdá se, pozapomnělo. V současnosti se léčivé rostliny a jejich možné využití opět dostávají do hledáčku vědců a veřejnosti. Ukazuje se, že je možné je využít v celé řadě odvětví. Česká republika je tradičním pěstitelem léčivých rostlin, v současnosti však pěstování stagnuje. Přijďte se dozvědět, jaká jsou úskalí pěstování a k čemu lze u nás pěstované rostliny využít.


13:30–13:55 Zajímavé léčivé druhy rostlin z čeledi miříkovitých
(Apiaceae)

Ing. Tomáš Nix, Ph.D.
Stručný popis čeledi. Demonstrace léčitelsky významných druhů, původ výskyt, využitelné látky a jejich účinek na organismus.


14:00–14:25 Psychoaktivní rostliny v medicíně
Ing. Martin Kuchař, Ph.D.
Celá řada rostlin obsahuje alkaloidy, které jsou odnepaměti využívány v tradiční přírodní medicíně a šamanismu. Látky obsažené v těchto rostlinách však často podléhají kontrole a v praxi není možné s nimi manipulovat bez příslušných povolení. Přesto se však podařilo v poslední době zahájit řadu klinických studií, které se věnují například kanabinoidům obsaženým v konopí nebo skupině látek ze skupiny tryptaminů, jež mají zajímavý antidepresivní potenciál. Na výsledcích aktuálních výzkumných aktivit závisí i budoucnost využití psychoaktivních rostlin v lékařské praxi.


14:30–15:00 Diskuse s přednášejícími


Vstup zdarma

Místo konání: Zdravotně sociální fakulta Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích
J. Boreckého 27, České Budějovice, sál A, 1. patro

Kontakt:
Mgr. Petr Matula,
Zdravotné sociální fakulta Jihočeské univerzity
J. Boreckého 27, Č. Budějovice,
tel.: +420 389 037 515, e-mail: pmatula@zsf.jcu.cz