Kontexty klinické kineziologie III. mají letos téma „Sám sobě terapeutem“

Zdravotně sociální fakulta JU v Českých Budějovicích a Česká kineziologická společnost pořádají odbornou konferenci pro fyzioterapeuty, rehabilitační lékaře, studenty a další odbornou veřejnost nazvanou Kontexty klinické kineziologie III. Koná se v sobotu 9. dubna od 9 do 17 hodin v posluchárně A budovy ZSF JU Vltava (Uran). Organizátoři z Ústavu fyzioterapie a vybraných medicínských oborů čekávají více než sto účastníků, z nichž asi polovina budou lékaři a fyzioterapeuti z praxe a polovina studenti.

„Je to už třetí ročník akce, která se setkala s velkým zájmem odborníků a vždy ji provází bohatá diskuse. Svým pojetím je zaměřená více na terapeuty a studenty fyzioterapie a rozvoj jejich osobnosti, než na klinickou problematiku našich pacientů. Tím je jedinečná,“ shrnula za organizátory MUDr. Mgr. Marcela Míková, Ph.D.

Letos organizátoři zvolili téma „Sám sobě terapeutem“, které je celospolečensky velmi aktuální. Motivace vést dobře terapii, a přitom zůstat "všímavý sám k sobě" a "nevyhořet", je v rukách, respektive v mysli, každého terapeuta. „Například v Anglii jsou techniky směru Mindfulness-Všímavosti velice žádané a jsou součástí vzdělání terapeutů, učitelů i pacientů. Nejedná se o recept či jasně danou metodu, ale o postoj - postoj bytí terapeuta v terapii,“ vysvětlila Míková. Bude se dále mluvit například o rozvoji osobnosti fyzioterapeuta, sebeuplatnění v profesi, uvědomění a sebepoznání skrze fyzioterapii a také o prevenci.

Akce má už z minulých ročníků dobré jméno, takže pozvání opět přijala řada odborníků. Spojuje je nekonvenčnost, a to jak osobnostní, tak profesní. Už předchozích ročníků se účastnil významný neurolog, neurofyziolog doc. MUDr. František Véle, CSc., jeden ze zakladatelů „Pražské školy“ fyzioterapie. Stál u zrodu tradice těchto konferencí a pokud mu to zdraví dovolí, slíbil přijet i letos, přestože už mu bude 95 let.

Vzácným hostem bude také Clara-Marie Lewitová (dříve Helena Hermachová), která působí jako fyzioterapeutka, lektorka celostních přístupů a postupů ve fyzioterapii. Více než 15 let žije a pracuje ve Velké Británii fyzioterapeutka Martina Kaucká, která je lektorkou Alexandrovy techniky a ve fyzioterapii se zabývá především dlouhodobou terapií neurologických pacientů. S ní přijede do Budějovic také její kolega a terapeut Stuart Robertson, který školí techniky „Mindfulness“ a „Mindful Breathing with Movement“ jak terapeuty, tak pacienty. Jedná se o cílené sebeuvědomění v průběhu terapie, což umožňuje terapeutovi zůstat vnímavý ke svým potřebám v průběhu terapie a pacientovi nabízí možnost aktivní mentální účasti během terapie a možnost vlastního sebepoznání, se kterým může pracovat jak při terapii, tak i v každodenním životě. „Jejich prezentaci a praktické ukázky budou moci fyzioterapeuti podle mých informací zažít v České republice pravděpodobně poprvé,“ dodala dr. Miková.