Akademické půlhodinky: Martina Žurovcová: DNA Barcoding aneb čárový kód pro Matku Přírodu

Kanadský vědec P.D.N. Hebert přišel před více než dekádou s nápadem, jak modifikovat čárový kód pro základní problém v biologii – totiž kolik druhů pobývá na této planetě a jak je spolehlivě rozlišit?

Všichni kdo chodí nakupovat, znají čárový kód na zboží, jehož snadným načtením u pokladen je určeno, nejen o jaký druh zboží jde, ale i cena. Je tedy dobrým identifikátorem pro obrovské množství položek. Kanadský vědec P.D.N. Hebert přišel před více než dekádou s nápadem, jak tento kód modifikovat pro základní problém v biologii – totiž kolik druhů pobývá na této planetě a jak je spolehlivě rozlišit? Jím navržená metoda se brzy ujala, a dnes má databáze více než 160 tisíc položek. Přednáška nejen objasní, na čem je tento kód založen a jak se určuje, ale i poukáže na jeho použitelnost i při řešení problémů z různých oblastí běžného života.

Přednáška se uskuteční 3. května 2016 od 15h ve Studentském kostele v Českých Budějovicích (Karla IV č.22).

PaedDr. Martina Žurovcová, Ph.D., je evoluční genetička, která v současné době pracuje v týmu laboratoře entomopatogenních nematod na Entomologickém ústavu Biologického centra AV ČR. Zároveň také přednáší populační a evoluční genetiku na Přírodovědecké fakultě Jihočeské Univerzity. Dlouhodobě se věnuje druhové identifikaci bezobratlých pomocí molekulárních markerů, populační genetice a evolucí genů jako takových.