Vítejte na webu celoživotního vzdělávání (CŽV) Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Najdete zde nabídku kurzů pro veřejnost i pro zaměstnance univerzity. O tyto webové stránky se stará Útvar celoživotního vzdělávání rektorátu JU ve spolupráci s jednotlivými fakultami, jejichž vzdělávací nabídku zde zveřejňujeme. Podrobnější informace můžete najít také na webech jednotlivých fakult (viz červené menu na titulní straně nebo odkazy u jednotlivých kurzů). S dotazy se případně můžete obrátit na naše pracovníky (Kontakty).

Kromě vzdělávání v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech, vědecké, výzkumné a jiné tvůrčí činnosti je posláním Jihočeské univerzity také poskytovat další formy vzdělávání a umožňovat tak široké veřejnosti získávat, rozšiřovat, prohlubovat nebo obnovovat znalosti z různých oblastí poznání a kultury.

Pořádáme jednorázové vzdělávací aktivity i dlouhodobé kurzy, a to pro všechny věkové skupiny. Na své si přijdou děti, které mohou ve volném čase objevovat nové zájmy, rozšiřovat si obzory nebo se dovědět více o tom, co je již zajímá (Dětská univerzita). Pro dospělé nabízíme jak vzdělávání zájmové, tak kurzy vedoucí k rozšíření nebo získání nové kvalifikace, včetně kurzů s akreditací MŠMT, MPSV apod. (Kurzy pro veřejnost). A speciálně pro seniory jsme připravili zajímavou nabídku Univerzity třetího věku.

Organizace programů a kurzů celoživotního vzdělávání se řídí Řádem celoživotního vzdělávání na Jihočeské univerzitě.

Jak se mohu přihlásit?

 1. Na příslušné stránce tohoto webu si vyberte z nabídky kurzů Dětské univerzity, kurzů pro veřejnost, Univerzity třetího věku nebo kurzů pro zaměstnance.
 2. Klikněte na popis kurzu, kde se dozvíte i to, jak podat přihlášku, provést platbu apod.
 3. V tabulce s nabídkou kurzů také najdete buďto přímý odkaz k on-line přihlášení, nebo možnost stáhnout si přihlášku k vytištění a vyplnění.
   

Co mám dělat, když na webu CŽV nenajdu, co hledám?

Pokud postrádáte konkrétní informace k některému kurzu, obraťte se telefonicky nebo e-mailem na kontakt uvedený u kurzu nebo na pracovníka příslušné fakulty (Kontakty).

Pokud Vám v nabídce kurzů chybí nějaký konkrétní kurz, napište nám. Pokud by takový kurz na JU existoval nebo se v brzké době připravoval a ještě nebyl na webu zveřejněn, dáme vám vědět.

Pokud máte zájem o „kurz na míru“, ať už individuální nebo pro skupinu zájemců, napište nám. Pokusíme se vám vyjít maximálně vstříc a kurz za předem dohodnutých podmínek připravit, nebo se Vám alespoň pokusíme poradit, na koho se obrátit.
 

Proč se vzdělávat právě na Jihočeské univerzitě?

 • Kurzy vedou skuteční odborníci (jinde se vám může stát, že narazíte na někoho, kdo se jako odborník jen tváří).
 • Kurzy nabízíme za příznivé ceny (získané prostředky využíváme k efektivnějšímu hospodaření se svěřeným majetkem, vydělané peníze nám umožňují dále investovat do zlepšování vzdělávacích služeb, zároveň využíváme zázemí univerzity, granty a projekty podporující vzdělávání, čímž můžeme snížit cenu kurzu a přitom zachovat špičkovou kvalitu výuky).
 • Vzdělávací aktivity pořádáme nejen v Českých Budějovicích, ale také na řadě dalších míst.
 • Zajímá nás váš názor. Tradice vzdělávání pro veřejnost se na univerzitách teprve buduje. Víme, že máme co zlepšovat, a současně se zlepšujeme, protože k dobrému jménu univerzity patří také hledání inovací a nových trendů.
 • Máme pro vás širokou škálu elektronických knih zcela zdarma, nebo dostupné po přihlášení v naší eKnihovně.
   

Jaký je rozdíl mezi běžným univerzitním studiem a celoživotním vzděláváním? Jaké další výhody má celoživotní vzdělávání na JU?

CŽV není totéž co řádné vysokoškolské vzdělávání a soustavná příprava na budoucí povolání ve smyslu zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře (tj. za účastníky kurzů CŽV na rozdíl od studentů stát neplatí zdravotní a sociální pojištění). Účastník CŽV – i když pilně studuje – není studentem podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách. Může získat osvědčení, certifikát nebo diplom a příslušnou kvalifikaci podle typu kurzu, který absolvuje. Po absolvování kurzu ale nezíská akademický titul. 

Účastníci kurzů CŽV na rozdíl od studentů JU nemají nárok na dotované stravování v menze nebo ubytování na kolejích. Nemusí vás to ale mrzet. Koleje a menzy JU nabízejí své služby každému a cena stravování a ubytování, byť plná, je stále velmi příznivá (oběd vč. polévky např. pořídíte již od 60,- Kč). Jako účastník kurzu CŽV také získáte právo využívat služby knihoven JU a dalších informačních služeb a vybavení JU. Určitě nepřehlédněte služby naší vynikající Akademické knihovny JU. Abyste však mohli tyto služby využívat, potřebujete si nejprve pořídit tzv. ID kartu účastníka CŽV. Ale věřte, že za něco málo administrativy a poplatek 130,- Kč to opravdu stojí!

 

Podívejte se na další fotografie z kurzů.